AMICULUS

Idź do spisu treści

Menu główne

Przygotowanie do operacji

Porady


Przygotowanie do zabiegu operacyjnego, opieka przedoperacyjna


Zabiegi operacyjne możemy podzielić na zabiegi planowane oraz te wykonywane w celu ratowania życia (np. skręt żołądka, cesarskie cięcie). W momencie kiedy decydujemy się poddać naszego pupila zabiegowi, akceptujemy ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym oraz samym zabiegiem. Jednym z elementów minimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań jest właściwa opieka przedoperacyjna ze strony właściciela.

Elementy właściwej opieki przedoperacyjnej
:

1.  Wizyta kontrolna

Przed planowanym zabiegiem należy umówić się na wizytę do lekarza weterynarii, który przeprowadzi niezbędne badanie kliniczne, oraz zdecyduje o konieczności wykonania badań dodatkowych (np. USG, badanie krwi).

Pytania które mogą pojawić się podczas
wizyty kontrolnej:

a) Czy w ciągu ostatnich 2 tyg zauważyli Państwo
nieprawidłowości w zachowaniu pupila (apatia, brak  apetytu)?.
b) Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni zauważyliście Państwo na skórze psa/kota obecność kleszczy ? Czy Państwa pupil otrzymał profilaktyczne środki  przeciwko pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym ?
b) Czy w ostatnim czasie wystąpiły u pupila wymioty, biegunk
a, problemy z oddaniem moczu/kału ?
c) Czy w ostatnim czasie zauważyli państwo nieprawidłowości w wyglądzie/ilości oddawanego moczu/kału.
d) Data oraz przebieg ostatniej rui/cieczki/ciąży. Czy była stosowana antykoncepcja hormonalna (
jeżeli tak to kiedy?).
e) inne pytania w zależności  od specyfiki planowanego zabiegu.

W przypadku kastracji samców, czy sterylizacji suk zabiegowi operacyjnemu poddajemy zwierzęta zdrowe. Jeżeli lekarz stwierdzi istotne klinicznie nieprawidłowości zabieg zostanie przełożony.

2. Głodówka

Szczególnie ważne jest wstrzymanie się z karmieniem psa/kota bezpośrednio
,tj. 8 -12 godzin przed planowanym zabiegiem. Leki podawane w celu uspokojenia a następnie wprowadzenia pupila w stan znieczulenia ogólnego (narkozy) na początkowym etapie działania często powodują wystąpienie wymiotów. Wymioty mogą pojawić się równolegle ze znieczuleniem oraz utratą świadomości. W sytuacji tej istnieje możliwość zachłystu (aspiracji) treści pokarmowej do płuc. Obecność pokarmu w przewodzie pokarmowym, może również spowolnić metabolizm podawanych leków.

3. Higiena

Planowany zabieg  operacyjny nie nakłada na właściciela obowiązku wykonania dodatkowej kąpieli pupila. Lekarze
przygotowujący zwierzę do zabiegu umyją oraz zdezynfekują okolicę ciała, w której będzie wykonywany zabieg.

4. Leki

Jeżeli
zwierzę na co dzień przyjmuje leki, decyzję co do sposobu podawania/czasowego odstąpienia od podawania leków/ włączenia dodatkowych leków podejmuje lekarz weterynarii podczas badania przedoperacyjnego (punkt 1).

5. Kocyki, dodatkowe okrycia, ubranko po
operacyjne

Właściciele często zastanawiają się czy istnieje konieczność dostarczenia do przychodni wraz ze zwierzęciem kocyka. W Amiculusie dysponujemy  szerokim asortymentem okryć dla zwierząt, jeżeli jednak pupil ma swoje wyjątkowe posłanko, nic nie stoi na przeszkodzie aby podczas wybudzania się z narkozy leżał na ulubionym kocyku.
Znajomy zapach może znacząco zmniejszyć stres podczas pobytu zwierzęcia w przychodni.

Po
zabiegu zwierzę otrzymuje ubranko pooperacyjne lub kołnierz ochronny, w których zwykle musi chodzić przez około 10-14 dni.Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi poradami przygotowanymi dla Państwa na naszej stronie !

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego